Parents left struggling with maths questions with 4 head-scratching questions

A lot of people will find maths a difficult subject.

It might not have been your favourite topic at school, but it's very important to have the skills in life.

So if you want to brush up on your mathematical skills, here are a series of questions that might keep you going.

Cluey Learning has devised a maths quiz for parents to help them put their own skills to the test.

The Australian tutoring website based the questions on topics kids are preparing to take in school.

There are problem solving sums and calculus questions to really get you scratching your head.

According to Cluey Learning, parents are "struggling" to complete the test, reports news.com.au.

Here are four of the questions from the test, how many can you get right? Let us know below!

1. Sugar is sold in four different sized packets. Which is the best buy?

  • 100g for 40p
  • 500g for $1.65
  • 1kg for $3.50
  • 2kg for $6.90

2. The distance between Bricktown and Koala Creek is 75km.

A person travels from Bricktown to Koala Creek at an average speed of 50km/h.

How long does it take the person to complete the journey?

  • 40 minutes
  • 1 hour 25 minutes
  • 1 hour 30 minutes
  • 1 hour 50 minutes

3. Joan invests $200. She earns interest at 3% per annum, compounded monthly.

What is the future value of Joan's investment after 1.5 years?

  • $209.07
  • $209.19
  • $279.51
  • $311.93

4. A plumber charges a call-out fee of $90 as well as $2 per minute while working.

Suppose the plumber works for t hours.

Which equation expresses the amount the plumber charges ($C) as a function of time (t hours)?

  • 2+90t
  • 90+2t
  • 120+90t
  • 90+120t

  • Tricky puzzle challenges you to find rattle hidden in cribs in under 90 seconds

Get all the biggest Lifestyle news straight to your inbox. Sign up for the free Daily Star Hot Topics newsletter

So how well do you think you did?

Here are the answers below…

1. 500g for $1.65

2. 1 hour 30 minutes

3. $209.19

4. 90+120t

Looking for more quizzes to try? You can try this puzzle which challenges you to find rattle hidden in cribs in under 90 seconds.

Or see if you can find the 7 souvenirs from the famous cities in this brainteaser?

Source: Read Full Article